Proč a jak koupit dobrou doménu

Prvním krokem je výběr vhodné domény. Proč mít vlastní doménu a jak vybrat tu nejlepší popisuje například web DobráDoména.cz provozovaný správcem registru CZ.NIC. Pokud už víte, jaká doména je pro vás nejlepší, tak můžete přistoupit k dalšímu kroku = ZÍSKAT JI.

 

Domény lze buď registrovat, nebo koupit od někoho, kdo doménu již využívá.

 

Registrace domény

 

http://names.cz/wp-content/uploads/cz-nic-vyhledani-domeny.pngHledání vhodné domény vždy začíná ověřením, zda je daná doména volná. To lze zjistit například hned na úvodní stránce správce registru domén CZ.NIC. Pokud je doména volná, tak není nic jednoduššího, než ji okamžitě registrovat u vybraného registrátora – například Wedos. V případě, že jste našli a registrovali volnou doménu, která vám vyhovuje, tak naše služby nepotřebujete a můžete se věnovat tvorbě webu a následně jeho propagaci.

 

Ovšem pokud je doména obsazená, znamená to, že si ji zaregistroval někdo jiný před vámi a v takové situaci stojíte před rozhodnutím, zda zvolit jinou doménu, nebo se pokusit získat doménu od stávajícího držitele.

 

Koupě domény od stávajícího držitele

 

Při dnešním počtu registrovaných .cz domén 1 206 102 (červenec 2015) a přírůstku asi 700 nových registrací týdně (aktuální statistiky najdete zde), lze očekávat, že vaše vysněná doména je již registrovaná, protože se líbila někomu před vámi. CZ.NIC uvádí ve svém reportu, že jenom 1,3 % registrovaných domén je nabízeno na prodej. To se týká domén, kde je tato informace přímo uvedena. Lze odhadnout, že na prodej může být až třetina domén (součet nefunkčních, parkovaných a na prodej = 31,3 %).

 

Fakt, že je na prodej až třetina domén, je vynikající zpráva!

 

Samozřejmě držitele domény lze oslovit vždy, ale šance, že prodá doménu kterou používá pro stávající prezentaci, je velmi malá. Situace je obzvlášť špatná, pokud doménu vlastní a využívá váš konkurent.

Pokud ovšem narazíte na doménu, která je přímo inzerovaná „na prodej“ a vám se líbí – tak to lze považovat za štěstí a můžete se pustit do jednání o jejím odkupu.

 

Jak postupovat v případě, že chcete odkoupit registrovanou doménu

 

  1. Kontaktujte stávajícího držitele: Jak se zorientovat v kontaktech držitelů domén >>
  2. Dohodněte se na ceně domény: Jak určit cenu domény >>
  3. Samotný proces převodu je jednoduchý: Postup koupě domény >>

 

Pokud máte zájem o konzultaci / asistenci při nákupu nebo prodeji domén, je možné využít služeb experta, který se na trhu orientuje. V takovém případě nás prosím kontaktujte.