Identifikátor držitele domény

Zásadní údaj u každé domény je informace o jejím držiteli. Ten je jednoznačně identifikován tzv. CZ.NIC ID neboli identifikátorem držitele domény.

 

Pro každou doménu platí následující:

 

  • Každá doména může mít pouze jednoho držitele.
  • Může jít o fyzickou nebo právnickou osobu. Držitel domény by měl mít dle pravidel správce domény pouze jeden identifikátor CZ.NIC ID. (technicky jich lze sice pro jeden subjekt založit více, ale není k tomu žádný důvod)
  • Identifikátor je alfanumerická položka, která jednoznačně určuje držitele. Například „SB:SEZNAM-CZ-AS“ pro doménu seznam.cz.
  • Identifikátor lze založit u jakéhokoliv registrátora domén a slouží univerzálně pro přiřazení ke všem .cz doménám vlastněných daným subjektem. Takže pokud již nějakou doménu máte = tak máte založený identifikátor a je možné jej použít jako kontakt i u každé další domény, kterou kupujete. Pokud nemáte, tak jej založte u vámi preferovaného registrátora domén (například Wedos, nebo Subreg)
  • Pokud chcete změnit kontaktní údaje u vámi vlastněných domén, tak stačí editovat údaje u identifikátoru (to provedete u registrátora, kde je identifikátor veden) a ty se tak změní u všech domén přiřazených k danému ID.

 
Kde zjistit CZ.NIC ID neboli identifikátor držitele
 
Na této stránce whois při zadání jakékoliv domény. Pro názornost si ukážeme proces na doméně seznam.cz:
 
Krok1: zadání sledované domény
 
Whois cz domena
 
Krok2: zjištění identifikátoru držitele (CZ.NIC ID)
 
zjištění držitele cz domény
 
Krok3: Detailní karta identifikátoru se všemi kontaktními údaji spojenými s doménou
 
zjištění držitele cz domény
 
 
 
1 = toto je identifikátor držitele domény neboli CZ.NIC ID. Tedy v tomto případě: SB:SEZNAM-CZ-AS
 
2 = emailová adresa, ke které je NUTNÉ mít přístup pro autorizaci veškerých změn na doméně (včetně změny držitele)
 
3 = registrátor u kterého je veden identifikátor a u kterého je nutné zadávat jakékoliv změny kontaktů spojených s identifikátorem